It seems this browser's JavaScript is down! Please enable it or upgrade to new browser.

TRS - The Recognition Sutra 05

Klik hier voor vorige Artikelen  

TRS - Herkenning Sutra 5
Pratyabhijñā-hrdaya - Rajanaka Kṣemarāja
In Engels vertaald: Hareesh (Christopher D Wallis)

Het is aan te bevelen om eerst aandachtig het TRS – Proloog artikel en eventueel TRS - Herkenning Sutra 1 en  TRS - Herkenning Sutra 2 en TRS - Herkenning Sutra 3  en TRS – Herkenning Sutra 4 nog een keer te lezen. Sutra 1, 2, 3 en 4 vormen de basis waar verder op wordt doorgeborduurd.

Bezwaar
Een toehoorder maakt het volgende Bezwaar: "De individuele waarnemer bestaat ongetwijfeld uit dualistische mentale constructies en de Hart-Mind is de basis van deze mentale constructies. Dus, als de waarnemer de Hart-Mind is, hoe kan hij dan het Goddelijke zijn?"

Om deze twijfel te beantwoorden en de Hart-Mind te verklaren, wordt de volgende Sutra geleerd:

Bewustzijn zelf, afgedaald vanuit zijn staat van Puur Bewustzijn,
wordt ingedikt door het waargenomen object:
dit wordt dan de Hart-Mind genoemd. || 5 ||

De Hart-Mind is niets anders dan dit Godinnen-Bewustzijn. Anders gezegd, wanneer Zij Haar ware aard verbergt en samentrekt, zijn er twee manieren waarop Zij dat doet.

1) Soms vibreert Zij overwegend als Bewustzijn, waarbij samentrekking ondergeschikt wordt, ook al is Bewustzijn nog steeds aanwezig. De clou is hier identificatie. Als mediteerder kan het zijn dat je je meer identificeert met Bewustzijn.  Dan overheerst van nature Bewustzijn. Dan wordt subjectief ervaren veel gelukzaliger, ruimer en/of Non-Duaal.

2) Op andere momenten overheerst samentrekking.

1) In het geval dat Bewustzijn overheerst:

• Bij overwegend overheersing als het aangeboren Licht van Bewustzijn, dan houdt dat de staat van de Onbevrijde Waarnemer in.

• Wanneer het vermogen van het Licht tot Zelfreflectie overheerst, dan is dat de staat van de Wijsheidswaarnemer. Door de progressieve afname van samentrekking, stijgt men op naar een staat van steeds hogere lagen. Dit zijn de staten van Ishvara, SadaShiva en Transcendente Shiva. Zie de Tattva’s.

• Wanneer Bewustzijn overheerst, meestal bereikt door diepgaande meditatie, wordt de staat van de kenner van het Zuivere Rijk geleidelijk groter.

2) Maar wanneer het samentrekken overheerst, is men slechts een kenner van de oppervlakkige lagen van je wezen, zijnde de leegte, de levenskracht, de Hart-Mind en het lichaam.

In zo een situatie daalt het Bewustzijn af vanuit zijn staat van Puur Bewustzijn. Men verlangt er dan naar om objecten van waarneming vast te houden. Daarbij vindt verkramping plaats door een waargenomen object zoals ‘blauw’ of ‘plezier’. Verkramping ontstaat door een dubbele samenklontering, de Hart-Mind genoemd.

In het heilige Herkennings-geschrift wordt het volgende geleerd:

De krachten van de Heer van Weten, Handelen en Differentiëren,
in het geval van de wezens die vormen zijn van Zijn eigen lichaam,
worden de Sattva, Rajas en Tamas van de gebonden ziel genoemd. ||

Het heilige Herkennings-geschrift leert hier dat de Kracht van Bewustzijn, die absoluut vrij is, drie primaire vormen kent: de Kracht van Weten, Handelen en Zelfverberging-in-meervoud. In de toestand van de gebonden ziel, door de toenemende samentrekking, vibreert diezelfde Kracht van Bewustzijn als de Hart-Mind, met zijn intrinsieke kwaliteiten Sattva, Rajas en Tamas. Dit zijn de drie Guṇas of kwaliteiten van de natuur: Sattva: helderheid en lichtheid; Rajas: energie en passie; Tamas: duisternis, zwaarte en traagheid.

Heilige Hymne
Dit is de reden dat de heilige Hymne over de Kern van de Werkelijkheid je het volgende leert: Zelfs bij het dualistisch denken blijft de ware aard van iemand als Bewustzijn bestaan. Toch is het mogelijk om je er te allen tijde van bewust te blijven. Er staat:

Voor die zeldzame mensen die zich
nauwgezet bewust blijven van de ultieme werkelijkheid,

wordt de zelfverlichting van hun ware aard
in die toestand niet onderbroken.

|| 5 ||

Shiva and Jiva zijn één - reflects in pure Consciousness

Verschillende fasen van Bewustzijn
De inzichten van Shaiva Tantra zijn dat er drie verschillende fasen van Bewustzijn zijn. Dit is tussen goddelijke Hart-Mind en wereldse materie. Neem voorbeeld water (H₂O). In een fase ervaar je het als damp. In een volgende fase als water. In de derde fase als ijs. Deze drie toestanden verschillen heel sterk van elkaar. Daarom ga je er op totaal verschillende manieren mee om. Dit is een uitstekende analogie tussen het Puur Bewustzijn en het enkele H₂O. In het geval bij Puur Bewustzijn wordt de ene toestand het Goddelijke genoemd, in een andere Zuiver Bewustzijn en in weer een andere de Hart-Mind.

In de eerste fase, (H₂O als damp of stoom) wordt Bewustzijn ervaren als Universeel Bewustzijn (zie Sutra 1). Universeel Bewustzijn heeft absoluut niets te verbergen en is absoluut onaangetast.

Bij de tweede fase, (H₂O als water) is Zuiver Bewustzijn, die je kunt ervaren bij de ruimte tussen twee gedachtestromen in. Bij de TantraTempel wordt regelmatig de meditatie geleid om bewust te zijn en de aandacht (focus) te vestigen tussen twee gedachten-treintjes in (zie Sutra 18-7). Bij de focus op de ruimte tussen twee gedachte-treintjes ervaar je geen gedachten. Daar is Zuiver Bewustzijn ook wel ‘Shiva Bewustzijn’ genoemd. Bij deze fase is er een open en expansief Bewustzijn. Het is zo uitgebreid als Bewustzijn kan zijn, terwijl er nog steeds een subtiel 'zelfgevoel' is.

Bij de derde fase, (H₂O als ijs) wordt Bewustzijn ervaren als 'Hart-Mind'. Hier klontert Bewustzijn samen en stolt het als het ware op als Hart-Mind. Het denken samen met emoties, de Hart-Mind, is het cognitieve dat specifieke objecten kent en erover nadenkt. Op dit niveau kunnen diverse denkconstructies ontstaan. Dit is de fase van bewustzijn waarmee je het meest vertrouwd bent. De meeste mensen identificeren zich er het meest mee.

Wat je kunt ervaren is dat stoom condenseert tot water maar nog steeds H₂O is. Zo blijft ook de ware aard van Hart-Mind compleet, perfect, goddelijk en volledig zichzelf. Dit helder, volledig beseffen en ervaren, wordt ontwaken tot de Waarheid genoemd.

Hart-Mind
Zoals gezegd, de Hart-Mind is niets anders dan het ingedikt Godinnen-Bewustzijn.
1. Soms overwegende vibratie als Bewustzijn en ondergeschikt aan samenklonteren.

2. Op andere momenten overheerst het samenklonteren.
Identificatie met het samenklonteren lijdt tot overheersing daarvan. Er wordt dan uit je gedachten en gevoelens  of je stemmingen of je lichamelijke conditie een zelf geconstrueerd.  
Nu hoef je het samenballen van Bewustzijn niet volledig te elimineren. Je kunt evengoed de Vreugde van Bewustzijn te ervaren. Het hoeft alleen maar de overhand te krijgen en overheersend te worden.

Ook een punt is het zelfreflecterende bewustzijn waarmee je naar jezelf kunnen kijken. Daardoor weet je dat je weet. Daarnaast kun je bewust zijn van dat waar je bewust van bent.

Eén van de meest basale vormen van het indikken, is de identificatie met de Hart-Mind. Dat kan veel lijden veroorzaken. Kṣemaraja herhaalt nu de basisstelling van Sutra Vijf en diept deze enigszins verder uit.

In dit geval daalt Bewustzijn zelf af vanuit zijn staat van Puur Bewustzijn.
Bewustzijn neemt de vorm aan van de samentrekkende waarnemer.
Deze verlangt ernaar om de objecten van waarneming vast te houden.
Bewustzijn wordt samengetrokken door een waargenomen object,
zoals ‘blauw’ of ‘plezier’.
Daarbij wordt ze samengetrokken door een dubbele samentrekking.
Dit wordt dan de Hart-Mind genoemd.

Bewustzijn verlangt er van nature naar zichzelf te ervaren in de vorm van bepaalde objecten. Daarbij daalt ze gewillig af vanuit de uitgebreide subjectiviteit van de Puur-Bewustzijns-Staat. Bij het waarnemen van een bepaald object neemt het Bewustzijn gedeeltelijk de eigenschappen van dat object over en trilt het als het ware met diens frequentie. Dit geldt zowel voor een externe zintuiglijke waarneming, zoals de kleur blauw en als een interne gevoelstoestand, zoals plezier. Dit is wat de Hart-Mind wordt genoemd. Anders gezegd, de Hart-Mind is niets anders dan Bewustzijn samengetrokken in overeenstemming met het waargenomen object.

Omdat je de neiging hebt je zelfgevoel in de Hart-Mind te plaatsen, neig je ertoe, wanneer de Hart-Mind de kwaliteiten aanneemt van wat hij waarneemt, een zelf te construeren uit die ervaringsobjecten en bijvoorbeeld te zeggen: "Ik ben blij" of "Ik ben verdrietig". Je doet dit zelfs met betrekking tot externe objecten. Door je voorkeuren met jezelf te identificeren, voel je je goed wanneer anderen het erover eens zijn dat wat je ook maar mooi vindt goed, mooi of smaakvol is. Daartegenover, wat je niet mooi vindt, slecht, lelijk of smakeloos. Dit wordt 'gevalideerd voelen' genoemd, wat eigenlijk betekent het plezier ervaren van het geloven dat je gelijk hebt. Daarbij ook het geloven dat je beperkte zelfgevoel daarom gerechtvaardigd is. Het is belangrijk om hier te beseffen dat de Hart-Mind altijd gekleurd gaat worden door de kwaliteiten van wat hij waarneemt. Weet dat als er sprake is van identificatie met de Hart-Mind-toestand of weerstand ertegen, deze 'kleverig' word en een indruk achterlaat. De verzameling van deze indrukken vormt ons geconstrueerde zelfbeeld. Als er echter geen identificatie en geen weerstand is, laat de Hart-Mind, wanneer een bepaald object volledig ervaren is, het los, al is het maar voor even. Dan lost het op in Puur Bewustzijn, want dat is zijn aard om altijd terug te keren naar de bron.

Het beeld van de innerlijke realiteit is een pulserende oscillatie, het tussen het verruimde Bewustzijn en de vernauwde Hart-Mind-waarnemer. Bewustzijn trekt samen om een ​​object waar te nemen. Daarbij trekt het samen in precieze overeenstemming met de aard van het object. Zo ontstaat een 'blauwe Hart-Mind' of een 'plezier Hart-Mind'. In zekere zin brengt elk waarnemingsobject een andere Hart-Mind voort. Vervolgens zal elke Hart-Mind, na zijn beloop te hebben gehad met die ervaring, indien toegestaan, volledig oplossen in de vormloze open ruimte van Puur Bewustzijn. Daarna begint het proces steeds opnieuw. Als dit niet is toegestaan omdat er weerstand aan het einde is tegen het volledig loslaten van een ervaring, laat het een indruk van de ervaring achter in de psyche of het emotionele lichaam. Dit is het natuurlijke, eindeloze proces van belichaamd bewustzijn. Wat de boel dan verstoort, is het onvermogen om een ​​bepaalde Hart-Mind toestand te laten oplossen door gehechtheid of afkeer ten opzichte van het object.

Ksemaraja geeft vervolgens ondersteunend bewijs aan uit zijn primaire brontekst, de Stanza's over de Herkenning van jezelf als het Goddelijke. Deze fundamentele tekst van de Herkenningsschool, is geschreven door de goeroe van zijn goeroe, Utpala Deva. Dit vers, te vinden in het vierde en meest toegankelijke deel van die tekst. Hij verwoordt het idee dat de krachten van het Goddelijke in een samengeknepen vorm bestaan ​​in elke gebonden ziel, zijnde een niet-bevrijd wezen. Kṣemaraja volgt het citaat met een uitleg van de betekenis ervan.

De krachten van de Heer, namelijk Weten,
Handelen en Zichzelf in meervoud verbergen ,
worden in het geval van de mens, die
vormen van Zijn eigen lichaam zijn,
de Sattva, Rajas en Tamas van de gebonden ziel.
|| [Ishvara-pratyabhijñā-kārikā IV.4]

Het heilige geschrift voor Erkenning leert hier dat de Kracht van Bewustzijn, dat absoluut vrij of autonoom is, drie primaire vormen heeft: de Kracht van Weten, van Handelen en van Zelfverberging-in-meervoud. In de staat van de gebonden ziel, door de toename van samenbundeling, trilt diezelfde Kracht van Bewustzijn als de Hart-Mind, met zijn intrinsieke kwaliteiten Sattva (lichtheid, zuiverheid, helderheid), Rajas (passie, energie) en Tamas (zwaarte, duisternis, traagheid).

Anders gezegd, in de verkrampte toestand van de gebonden ziel manifesteert zich de Kracht van Weten (Sattva), van Handelen (Rajas) en van Zelfverberging in meervoud (Tamas). Kṣemarāja voegt er iets aan toe dat niet expliciet in het vers staat, maar wel degelijk in de Hart-Mind ervan, namelijk dat de fundamentele Kracht van Bewustzijn de Hart-Mind wordt. De Hart-Mind is het substraat van die drie kwaliteiten, die er inherent aan zijn.

De Hart-Mind is slechts een samengepakte vorm van Universeel Bewustzijn, dus...

Om deze reden leert de heilige Hymne over de Kern van de Werkelijkheid dat, omdat iemands ware aard als Bewustzijn, zelfs in de staat van dualistisch denken blijft bestaan, is het mogelijk om zich daarvan te allen tijde bewust te blijven. Er staat:

Voor die zeldzame mensen
die nauwgezet bewust blijven

van de Ultieme Werkelijkheid,
wordt de zelfverlichting van hun ware aard
in die denktoestand niet onderbroken.

Bewustzijnsoefening
Adem lang uit en adem dan diep in. Ontspan je kaken en ontspan je gezichtsspieren. Laat nu de basis van je hart het middelpunt zijn van een uitgebreid bewustzijnsveld dat alles omvat wat aanwezig is. Als je de neiging hebt om extern gefocust te zijn, besteed dan wat meer aandacht aan de vibraties van gewaarwording, gevoel en gedachte; als je de neiging hebt om intern gefocust te zijn, besteed dan wat meer aandacht aan subtiele geluiden in je omgeving en de kwaliteit van het licht. Word ervan bewust dat alles wat je waarneemt en voelt, een trilling is binnen één enkel veld. Besteed aandacht aan het gehele veld; raak niet gefixeerd op één aspect ervan. Als je dat wel doet, haal dan nog een keer adem en breng je aandacht terug naar het gehele veld.
Uiteindelijk kun je een aanwezigheid ervaren die achter het gehele veld ligt, die alles doordringt, maar er niet door wordt verstoord. Deze aanwezigheid is de Grond van het Zijn, de Grond van je Bestaan.

Literatuur
- Trika Shaivism - Moti Lal Pandit (2 books);
- Reality Sutras - Heart of Trika Shaivism – Shambhavi Sarasvati;
- Paratrishika-Vivarana - Secret of Tantric Mysticism - Jaideva Singh;
- Triadic Mysticism - Paul E Murphy;
- Trika - Tej Raina;
- Krama & Kashmir Shaivism - Arijoy Bhattacharya;
- Tantra Illuminated - Hareesh (Christopher D Wallis);
- The Recognition Sutras - Rajanaka Ksemaraja - Vertaald door Hareesh;
- Pratyabijnahrdayam - Jaideva Singh;
- Splendor of Recognition - Swami Shantananda;
- Ishvara Pratyabhijna of Utpaladeva - B N Pandit;
- Shiva Sutras - Jaideva Singh;
- Aphorisms of Shiva - Shiva Sutras - Mark S G Dyczkowski;
- Shiva Sutras - Lakshmanjoo;
- Triadic Heart of Shiva - Paul Eduardo Muller-Ortega;
- Doctrine of Vibration - Mark S G Dyczkowski;
- Spanda-Karikas - Divine Creative Pulsation - Jaideva Singh;
- Vijñāna-Bhairava-Tantra - Hareesh (Christopher D Wallis) of - Jaideva Singh of - Mark Dyczkowski of - Swami Lakshman Joo of - Bettina Śāradā Bäumer of - David Dubois of - Swami Satyasangānanda (Satsangi) of - Ranjit Chaudhri of - Satya Prakash Singh and Sw. Maheshvarānanda of - Lilian Silburn (French) of - David Dubois (French) of - Bettina Bäumer (German) of - Oscar Figueroa (Spanish);
- Koninklijk Hooglied van Saraha - Royal Song of Saraha
Tantra Vision: Deel 1 Leven in Vrijheid en Deel 2 Leven in Heelheid - Osho of - Lara Breitstein of - Herbert V Guenther of - Schaeffer-Kurtis of - Jackson of - Schaeffer of - Traleg Kyabgon of - Karl Brunnholzl of - Dowman of - Thrangu;
- Tantra Darshan - Niranjanananda Saraswati;
- From Sex to Superconsciousness - Osho.

Heel veel succes op het prachtige meditatieve pad van Tantra transformatie . . . 

Klik hier voor vorige Artikelen  

Namaste Ingredienten - noodzakelijk bij Tantra - Meditatie is de Essentie

Tantra is het meditatieve pad van transformatie,
daar hoef je echt niets voor te doen,
alleen maar bewust te Zijn.

(c) 2025 Swami Nirav Beej

Klik hier voor vorige Artikelen  

Heel veel succes op het prachtige meditatieve pad van Tantra transformatie . . . 

TantraTempel Ingredienten - noodzakelijk bij Tantra - Meditatie is de Essentie

  
Namastee, ik groet het Goddelijke in je . . . 

Ga in heel diepe meditatie . . .   met heel veel nederigheid . . .    Namasté . . .

TantraTempel - Copyright © 2024 swami Nirav Beej 

Namaste Ingredienten - noodzakelijk bij Tantra - is Essentie

Tantra workshops en trainingen 

Als je geïnteresseerd bent in een vreugdevol leven met meer kleur en
waarbij je je meer vrij voelt dan kan Tantra een uitkomst zijn. 

Tantra is bewust vanuit je hart in liefdevolle verbinding zijn
waardoor alles samensmelt tot één geheel.


Klussers gevraagd 
We hebben al met een enthousiaste groep Tantra vrienden ontzettend veel werk verzet, hartelijk dank daarvoor. Toch kunnen we nog iemand gebruiken voor de Tantra Klusdagen op woensdag t/m vrijdag in de weekenden dat er geen workshop plaats vind. Geboden wordt diverse maaltijden en dranken. Het is de bedoeling dat ca. 5 uur per dag (meditatief) gewerkt wordt zonder verdere vergoedingen. De TantraTempel vraagt enig onderhoud. Als je zin hebt om mee te doen neem dan vrijblijvend contact met Nirav op. 

Onthoud altijd:
Bij Tantra gaat het om de pure, conceptloze ervaring, om de manier van Zijn, van leven, je levenshouding. Je kunt dit niet uit een boekje leren of alleen naar tapes luisteren. Het is een kwestie van je aandacht op het leven, het universum te vestigen, bewust te zijn.

Contact 
Als je op de één of andere manier in Tantra geïnteresseerd bent geraakt en je Tantra verder zou willen onderzoeken, neem dan vrijblijvend contact met ons op. Misschien kunnen we je dan verder op weg helpen.

Klik hier voor vorige Artikelen  


Overzicht aanbod van de TantraTempel

  • Tantra Introductie dag  

    Spotlicht: Introductie dag

    Geheel onverwachts ben ik eind november naar het vrouwenweekend geweest bij de Tantratempel. Het werd een heel mooi, Lees meer

  • Spotlicht: Mini Training

    Zij schreven dan een (soms steenkolen) Engelse versie vanuit hùn spirituele achtergrond. Voor mij komen die vertalingen het dichtst bij de bron van Tantra. Die vertalingen zijn gelardeerd met heel veel fonetisch geschreven Sanskrietwoorden. Lees meer

  • Tantra Jaar Training  
  • Tantra Maxi Training  

Aanmelden - Boeken Trainingen

Voor meer Info, Aanvraag of Boeking: Stuur een e-mailtje 
Met je voornaam, mobiel nummer, onderwerp, eventuele data met tijdstip en opmerking
Je mag natuurlijk ook even bellen naar Nirav voor persoonlijk contact  06-15521760

Om de donaties zo laag mogelijk te houden werken we met vrijwilligers.
Stuur maar even een e-mailtje of geef een belletje. Je bent van harte welkom!